V minulém článku jsem psal, že meditace je jako sprcha pro mysl.
Dnešní článek bude o tom, jak taková sprcha funguje.
Připomeňme si, proč je třeba mysl “sprchovat”... Náš mozek produkuje spoustu myšlenek a pocitů, které (pokud se jimi necháme strhnout) mohou vést k přehlcení, nesoustředěnosti, stresu, úzkostem, případně až k depresi.
Abychom se svými myšlenkami a pocity mohli lépe pracovat, musíme si být schopni uvědomit, že myšlenka či emoce přišla. A to není samozřejmost. Možná znáte chvíle, kdy se snažíte pracovat a najednou zjistíte, že už 10 minut přemýšlíte nad něčím jiným. A to je ve skutečnosti ten lepší případ. Spoustu myšlenek a emocí, které ovlivňují naše rozpoložení a jednání, si neuvědomíme po 10 minutách ani po hodině. Ani po měsíci…
A právě uvědomování si svých myšlenek a pocitů a práci s nimi trénujeme meditací. Jeden z jejích základních typů (meditace zklidnění mysli) spočívá v tom, že zaměříme svou pozornost na určitý objekt (například svůj dech nebo třeba hořící svíčku) a kdykoli si všimneme, že naše pozornost utekla jinam, vrátíme ji zpět.
Naše pozornost bude nejspíš odbíhat často, což je přirozené a v pořádku. Důležité je si utíkající myšlenky nevyčítat ani je nepotlačovat. Naopak, dáme jim najevo, že tu mohou být. Můžeme se na ně například usmát a říct si “Milá myšlenko, dovoluji ti tady být”. Poté ji necháme být a obrátíme svou pozornost zpět ke zvolenému objektu. Takto pořád dokola.
Při každodenním správném tréninku časem zjistíme, že jsme schopni si rychleji uvědomit, že nám něco ukradlo pozornost (při meditaci i během dne). A budeme schopni to přijímat a vrátit svou pozornost tam, kde ji chceme. V konečném důsledku tak v životě pocítíme více klidu a více mentální kapacity na to, co je pro nás důležité.
Většině lidí vyhovuje minimálně ze začátku vedená meditace. A naráží na různé překážky, které je dobré mít s kým probrat. Proto, pokud se chceš naučit tento a mnoho dalších typů meditace, srdečně tě zvu na kurz Klidná mysl, který ti dá pevný základ. Tady najdeš aktuální termíny.
Comments