Search
  • Robert Ach-Hübner

Jak funguje meditace?

V minulém článku jsem psal, že meditace je jako sprcha pro mysl.

Dnešní článek bude o tom, jak taková sprcha funguje.


meditace

Připomeňme si, proč je třeba mysl “sprchovat”... Náš mozek produkuje spoustu myšlenek a pocitů, které (pokud se jimi necháme strhnout) mohou vést k přehlcení, nesoustředěnosti, stresu, úzkostem, případně až k depresi.


Abychom se svými myšlenkami a pocity mohli lépe pracovat, musíme si být schopni uvědomit, že myšlenka či emoce přišla. A to není samozřejmost. Možná znáte chvíle, kdy se snažíte pracovat a najednou zjistíte, že už 10 minut přemýšlíte nad něčím jiným. A to je ve skutečnosti ten lepší případ. Spoustu myšlenek a emocí, které ovlivňují naše rozpoložení a jednání, si neuvědomíme po 10 minutách ani po hodině. Ani po měsíci…


A právě uvědomování si svých myšlenek a pocitů a práci s nimi trénujeme meditací. Jeden z jejích základních typů (meditace zklidnění mysli) spočívá v tom, že zaměříme svou pozornost na určitý objekt (například svůj dech nebo třeba hořící svíčku) a kdykoli si všimneme, že naše pozornost utekla jinam, vrátíme ji zpět.


Naše pozornost bude nejspíš odbíhat často, což je přirozené a v pořádku. Důležité je si utíkající myšlenky nevyčítat ani je nepotlačovat. Naopak, dáme jim najevo, že tu mohou být. Můžeme se na ně například usmát a říct si “Přijímám tuto myšlenku”. Poté ji necháme být a obrátíme svou pozornost zpět ke zvolenému objektu. Takto pořád dokola.


Při každodenním správném tréninku časem zjistíme, že jsme schopni si rychleji uvědomit, že nám něco ukradlo pozornost (při meditaci i během dne). A budeme schopni to akceptovat a vrátit svou pozornost tam, kde ji chceme. V konečném důsledku tak v životě pocítíme více klidu a více mentální kapacity na to, co je pro nás důležité.


Meditaci zklidnění mysli si můžete společně s dalšími druhy meditace a relaxace vyzkoušet na otevřené lekci v Brně. V létě 2021 probíhá vždy v úterý v 18:30 a od září ve čtvrtky v 19:10. Registrovat se můžete zde. A pro domácí trénink je k dispozici nahrávka 17 minutové vedené meditace zdarma zde.


20 views0 comments

Recent Posts

See All
Chcete se dozvědět víc?

Nechte si doručovat tipy pro osobní rozvoj ve formě článků, vedených meditací a informací o nových podcastech či kurzech. Stačí se přihlásit k odběru newsletteru níže (chodí zhruba jednou měsíčně) či sledovat Instagram @ach_robert

Děkuji. Jsem rád, že zůstáváme v kontaktu.