top of page
Vyhledat

4 záludné vlastnosti mysli a jak je zvládnout díky meditaci

  • Obrázek autora: Robert Ach-Hübner
    Robert Ach-Hübner
  • 6. 7. 2021
  • Minut čtení: 2

Aktualizováno: 11. 1.

Naše mysl to s námi myslí dobře, a přesto nás někdy umí dost potrápit. Jaké jsou její záludné vlastnosti, o kterých je dobré vědět? A jak nám meditace může pomoci se s nimi vyrovnat? Objevte klíč k větší svobodě ve vlastní hlavě.


Co je meditace

1) Mysl nejde vypnout


Udělejme si experiment. Dejte si časovač na mobilu na 20 sekund, zavřete oči a na nic nemyslete.


Jak to šlo? Povedlo se?


Pokud ne, je to zcela v pořádku. Úlohou naší mysli je myslet, a tak to dělá. Podle studií každému z nás proběhne hlavou za den 6000 - 80 000 myšlenek.


Je nepravděpodobné, že by se člověku podařilo udržet prázdno v hlavě déle než pár sekund. Pokud máme pocit, že se nám to daří, bývá to spíš tím, že si aktuální obsah mysli neuvědomujeme (viz body 2).


Jak pomáhá meditace: V meditaci se učíme myšlenky nechat být a nezačít nad nimi přemýšlet. A právě to, když se naučíme nezamotávat se do myšlenek, dává pocit vnitřního klidu a čisté hlavy.


2) Naše pocity a reakce často vychází z myšlenek, které si neuvědomujeme


Myšlenek je ještě více než si myslíme. Uvědomujeme si jen zhruba 5 % toho, co se děje v naší mysli. Do toho spadají myšlenky, emoce, vzorce chování, smyslové vjemy a další procesy. V praxi z toho vyplývá, že často nevíme, proč se cítíme jak se cítíme nebo reagujeme, jak reagujeme. A také, že si často nestihneme zavčas uvědomit, že nás mysl odvedla někam, kam nechceme. Anebo, že si všimneme nějaké emoce až když už je tak silná, že nás úplně ovládne.


Jak pomáhá meditace: Meditace nám umožňuje lépe si uvědomit, co se v naší hlavě děje. Trénování pozornosti pomáhá zviditelnit i skryté myšlenky a vzorce a pracovat s nimi vědomě.


3) Mozek zvýrazňuje negativní myšlenky


Náš mozek se nás snaží chránit a varovat před každou možnou nástrahou, a proto klade větší důraz na obavy a negativní scénáře než na přijemné myšlenky.


Jak pomáhá meditace: Meditace nás učí nést nepříjemné myšlenky a emoce s nadhledem, aniž by nás ovládaly. Některé druhy meditace také učí zaměřit se na pozitivnější aspekty naší reality. To vede k větší spokojenosti a pohodě.


4) Své myšlenky si nemůžeme vždy vybrat 


Můžeme zasévat do mysli myšlenky, které chceme. Spousta myšlenek ale prostě přijde, aniž bychom si je mohli vybrat. Když nám chodí myšlenky, které nás ubíjejí nebo se za ně stydíme, můžeme mít tendenci si je vyčítat nebo se jimi trápit.


Jak pomáhá meditace: Meditace nás učí přijímat myšlenky takové, jaké jsou, a nereagovat na ně automaticky. Toto pozorování bez hodnocení nám umožňuje být s myšlenkami ve větší pohodě a vědomě si vybrat, jestli a jak na ně chceme reagovat.


Závěr: Udělejte si z mysli parťáka


Naše mysl nám může být skvělým pomocníkem, ale pouze tehdy, pokud se naučíme s ní pracovat. Meditace nás učí přijímat myšlenky s nadhledem a budovat větší svobodu ve vlastní hlavě.


Jestli vás přínosy meditace zaujaly a chcete si ji zkusit, prozkoumejte aktuální nabídku kurzů. Společně si ze své hlavy uděláme parťáka místo nepřítele.

 
 
 

Komentáře


Chcete se dozvědět víc?

Nechte si doručovat tipy pro osobní rozvoj ve formě článků, vedených meditací a informací o nových podcastech či kurzech. Stačí se přihlásit k odběru newsletteru níže (chodí zhruba jednou měsíčně) či sledovat Instagram @ach_robert

Děkuji. Jsem rád, že zůstáváme v kontaktu.

bottom of page